Marble Galvanized Steel Coil is pre-painted galvanized steel coil, also known as pre-coated steel, coil coated steel, color coated steel etc., typically with a hot dipped galvanized steel substrate.

| Product | Marble Galvanized Steel Coil |
| Grade: | G350/G550/DX51D/DX52D/DX53D |
| Thickness: | 0.12mm-1.2mm |
| Type: | Steel Coil |
| Application: | construction,roofing,wall,clading,facade,fence,partition |
| Special Use: | High-strength Steel Plate |
| Width: | 600mm-1250mm |
| Length: | Customer's Requirement |
| Spangle: | Big Medium Small Zero |
| Surface: | Smooth/Matt/Wrinkle |
| Print: | Marble |
| Color: | Customers Samples Color/Patter |
| Zinc Coating: | 30-275g/m2 |
Marble Galvanized Steel Coil
The marble pattern is printed on a galvanized or galvalume steel sheet.
Application of Marble Galvanized Steel Coil:
Indoor, outdoor wall
FAQ
1.How can I get the price?
-We usually quote within 24 hours after we get your inquiry(Except weekend and holidays). -If you are very urgent to get the price, please email us or contact us in other ways so that we can offer you a quote.
2. Can I buy samples placing orders?
-Yes.Please feel free to contact us.
3.What is your lead time?
-It depends on the order quantity and the season you place the order. -Usually we can ship within 7-15 days for small quantity, and about 30 days for large quantity.
Hot Tags: marble galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Corrugated Iron Roofing Sheets, Color PPGI Corrugated Galvanised Roof Sheets, Corrugated Color Coated Galvanized Roofing Sheet, Color Coated Galvanized PPGI Corrugated Steel Sheet, Prepainted Corrugated Galvanised Roof Sheet, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roof Sheet









