PPGI Building Material Color Coated Steel Coil
| Product Item | PPGI/PPGL |
| Capacity | 30,0000tons/month |
| Base material | Galvanized steel coils/Galvalume steel coils |
| Thickness | 0.12-1.2mm |
| Width | 600-1250mm(according to your need) |
| Coil Weight | 3-6tons/coil |
| Quality | SGCC, DX51D |
| Color | RAL No. or customers samples' color |
| Zinc-coating | 40g/m² - 180g/m² |
| Coil ID | 508mm/610mm |
| Technique | Cold rolled-hot dipped galvanized-color coated |
| Painting | Top painting: 15~25μm Back painting: 6~10μm |
| Tolerance | Thickness: ±0.02mm Width: ±2mm |
| Shipment time | within 15-45 workdays |
| Payment | T/T, L/C at sight |



Hot Tags: ppgi building material color coated steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









