Using Hot Dip Galvanized Steel Coil as the substrate, PPGI Coil is made by first going through surface pretreatment, then the coating of one or more layers of liquid coating by roll coating, and finally baking and cooling. The coatings used including polyester, silicon modified polyester, high-durability, corrosion-resistance and formability.

| Product Name | ppgi coil , steel ppgi coil, pre painted galvanized steel coil |
| Base Material | Galvanized steel coil |
| Thickness | 0.13-4.0mm or as your request |
| Width | 600-1500mm or as your request |
| Zinc Coating | 30-275g/m2 or as required |
| Color | Refer to RAL number or Customer's sample |
| Paint Type | PVDF, HDP, PE, SMP, RMP, etc. |
| Technique | Cold rolled |
| Application | Advertising, Construction, Home appliance, Road fence, Auto industry, etc. |
| Delivery Times | 15-25 Working days after payment |
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
PPGI Coil Applications
Color coated steel coil/sheet (PPGI & PPGL) is widely used in:
Building
Roofing
Transport
Home Appliances, such as the side door plate of refrigerators, shell of DVDs, air conditioners and washing machines.
Solar Energy
Furniture
Hot Tags: ppgi coil steel prepainted galvanized steel, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, PPGI Galvanized Roofing Corrugated Sheet, Cold Rolled Metal Roofing Sheets, Colored Galvanized Steel Coil, Multicolor Metal Roofing Sheets, Corrugated Iron Roofing Sheets, Color Coated Corrugated Steel Galvanised Roofing Sheets









