PPGI Color Coated Steel is finally made by chemical pretreatment, preliminary coating and fine coating in the produce line. The quality of coating is more even stable and ideal than single spraying or brushing on the surface of formed metal.

| Product Name | PPGI Color Coated Steel |
| Stantard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
| Grade | JIS G3312-CGCC, CGC340-570, (G550) ASTM A755M CS-B, SS255-SS550 |
| Width | 600-1250mm |
| Thickness | 0.12-2.5mm |
| Color | according to RAL color or clients' sample |
| Coil weight | 3-8 tons |
| AZ Coating | 40-275g/㎡ |
| Surface Treatment | color coated |
PPGI Color Coated Steel painting process
As the name implies, PPGI Color Coated Steel commonly uses a hot-dip zinc-coated steel (GI) as a substrate. Then the GI sheet in coil form is cleaned, pre-treated, and painted with layers of organic coatings, such as PE, SMP, HDP, PVDF, etc. The painting process is continuous, which is known as coil coating process.
Hot Tags: ppgi color coated steel, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Prepianted Galvanized Corrugated Steel Roofing Sheet, Color Coated Galvanized PPGI Corrugated Steel Sheet, Color Coated Steel Coil, Multicolor Metal Roofing Sheets, Ppgi Steel Coils, Perforated Corrugated Metal Panels









