PPGI (Pre-Painted Galvanized Iron) Steel Coils
PPGI (Pre-Painted Galvanized Iron) Steel Coils are produced using high-quality galvanized steel substrates coated with a durable and vibrant paint layer. The coating ensures superior corrosion resistance, smooth surface finish, and long-lasting performance. Widely used in industries such as construction, home appliances, and automotive, our PPGI coils provide tailored solutions with superior quality, ensuring that every coil meets strict industry standards.
-
PPGI Steel Coil Specification
Product namePrepainted Galvanized Steel CoilMaterialDX51DZinc20-120gThickness0.13-0.8 mmWidth600-1250 mmColorall RAL color , as client's requestPainttop paint : 10-30mic back paint: 5-25 micPaintsPE, SMP, HDP, PVDFT bend
Pencil hardness>2HCoil ID508/610mmCoil weight3-8tonsSurfaceglossy and mattGlossy30%-90%Packagestandard export package (Detailed picture is as follows)Hardnesssoft (normal), hard, full hard(G300-G550)HS code721070Country of origin
China
| Production Name | PPGI PPGL Colorful GI Coil Prepainted Galvanized Steel Iron Coil |
| Model Number | 0.12-2.5mm*100-1500mm |
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS, AS ETC |
| Thickness | 0.12-2.5mm |
| Regular Width | 914mm,1000mm,1200mm,1219mm,1220mm,1250mm Or According To Customer's Requirement |
| Length | In Coil Or According To Customer's Demand |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Coil ID | 508/610mm |
| Color | RAL Code Or According To Customer's Sample |
| Surface | Painting Type:PE,HDP,SMP,PVDF |
| Zinc Coating | 30-275g/m2 |
| MOQ | 25 Tons |
| Package | Standard Sea Worthy Package |

Pre painted galvanized steel coil can be further processed into plain, profile, and corrugated sheets, which can be used in many areas, for example,
1. Construction industry, such as roofing, interior and exterior wall panel, the surface sheet of balcony, ceiling, partitioning walls, windows, and doors, etc.
2. Transportation, for example, decorative panels of car, deck of train or ship, containers, etc.
3. Electrical equipment, mainly used to make shells of the freezer, washing machine, air conditioner, etc.
4. Furniture, like wardrobe, locker, radiator, lampshade, table, bed, bookcase, shelf, etc.
5. Other industries, such as roller shutters, advertising boards, traffic signboards, elevators, whiteboards, etc.

Hot Tags: ppgi color coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Color Coated Galvanised Corrugated Roofing Sheet, PPGI Color Coated Galvanized Steel Coil, PPGI Prepaint Galvanised Roof Sheet, PPGI Galvanized Corrugated Steel Roofing Sheet, Color Coated Corrugated Roofing Sheet, Color Painted Aluminium Roofing Sheet








