The coil coating process of Pre-Painted Galvanized Steel Coil not only creates new markets for sheet metal products, but also reduces the environmental impact by minimizing paint waste and making use of excess solvents.

| Product Name | Pre-Painted Galvanized Steel Coil |
| Grade | JIS G 3302-1998, ASTM A653M, GB/T 2518, EN10142,Q/CHG 3-2005, EN 10142, DIN 17162 |
| Thickness | 0.14-2.0mm |
| Width | 300mm-1500mm |
| Coil Weight | 3-5 metric tons; |
| Coil ID | 508mm/610mm; |
| Zinc Coating | 30-275g/m2; |
| Film Coating | Top: 15-18um , Back: 5-7um; |
| Color | Ral Colours |
| Feature | Corrosion resistance; heat resistance;high reflectivity;varied appearance, can be customized |
Application of Pre-Painted Galvanized Steel Coil
1. construction
Roofing, walls, ventilation ducts, rain troughs, sewers, etc.
2. container manufacturing
Containers for producing petroleum and barrels for containing different kinds of chemical raw materials,
industrial troughs, water tanks, military bullet cases, fermentation vats for beer, barns, distribution cabinets,
containers, fertilizer boxes, etc.
3. household appliances, furniture
Backboards shells of washing machine, refrigerator, air conditioning and dust collector, wardrobes, tables,
night tables, file cabinets, file boxes, book shelves and other furniture.
4. vehicle and vessel manufacturing
Shells and internal structural parts of cars, trains and other vehicles. Top covers and partitions of vessels.
Hot Tags: pre-painted galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Color Coated Galvanized Corrugated Steel Sheet, Prepainted Corrugated Galvanised Roof Sheet, White Industrial Gi Roofing Sheet, Corrugated Prepainted Galvanized Roofing Sheet, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roof Sheet, Color Coated Corrugated Galvanized Roofing Sheet









