We will work hard with our service colleagues to provide optimized technical EN10147 PPGI Prepainted Galvanized Steel Coil, Prepainted Steel Corrugated Roofing Sheets, Ppgi Steel Coils and services. We provide you with high-quality products and services with excellent technology and equipment, advanced design concept, professional production process, customer-oriented service consciousness and competitive cost advantage. Our company has professional technical sales representatives and a professional office management system. Never being satisfied, constantly putting forward new requirements to ourselves, and constantly pursuing high goals are our driving force for progress and development.
Galvanized steel sheet Z275—namely galvanized steel sheet, Z275: zinc coating weight code, indicating the weight of zinc on both sides of the steel sheet, expressed in grams of zinc per square meter of steel sheet (g/m2), Z275— -Zinc coating weight 275g/m2

Hot Dipped Z275 Galvanized Steel Sheet
| Product name | Hot Dipped Z275 Galvanized Steel Sheet |
| Grade | SGCC, DX51D, A653, Full hard.G550 |
| Size | Thickness 0.12mm-1.5mm, width 750mm-1250mm; |
| Coil ID | 508/610mm |
| Zinc weight | Z275g/m² |
| Coil weight | 3-7Tons |
| Surface | Unoiled/oiled,Anti-fingerprint/fingerprint,spangle |
| Spangle | regular spangle, zero spangle,big spangle |
Different Surface:small.large,zero,or as requirement

GNEE specializes in the production of galvanized Coil Steel, color steel tile, aluminum magnesium manganese plate and PPGI, and carries out deep processing on these products.
As an ISO 9001,SGS certified company, we have our own factory,covers 35000 square meters, serving more than 500 employees.




Our company has many years of rich practical experience, we always provide customers with the best quality 1.5mm Aluminum Sheet Cable Tray and the most timely after-sales service. If you are interested in any of our products, please do not hesitate to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We warmly welcome you to establish cooperation and create a bright future together with us.
Hot Tags: hot dipped z275 galvanized steel sheet, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Dx51d Prepainted Galvanized Corrugated Roofing Sheet, low iron loss, PPGI Color Coated Galvanized Steel Coil, Galvanized Steel Corrugated Roof Panels, Prepainted Corrugated Steel Roofing Sheets, ANSI Bolts And Nuts
[[ProKeywords]]






