Our focus on should be to consolidate and enhance the quality and repair of present products, in the meantime constantly establish new products to meet unique customers' requires for Color Coated Galvanised Corrugated Metal Roofing Sheets, ASTM A653 G550 Galvanized Corrugated Roofing Sheets, Cold Rolled Steel Coils. On the basis of summarizing the existing technologies at home and abroad, we adopted innovative technologies, obtained customer recognition and achieved good economic benefits. We care for our employees and work side by side to realize the common ideals of the company and employees. We continue to introduce new technologies and concepts to provide customers with more reasonable product solutions. We rely on the advantages of existing channel resources and network resources, and we form the exclusive core competitiveness of the enterprise in the down-to-earth struggle.

Generally manufactured with hot dip zinc coated(GI) steel substrate, the coil is processed on a continuous paint coating line (CCL) where in the surface of the metal is cleaned, pre-treated and applied with various layers of organic coatings.
Color Prepainted Galvanized Steel Coil Specification
| Item | Color Prepainted Galvanized Steel Coil |
| Standard | ASTM, JIS |
| Grade | DX51D, S250GD, S350GD etc. |
| Type | Steel Coil |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Coated |
| Thickness | 0.13-2.5mm |
| Length | As custiomer requirment |
| Width | 600-1500mm |
| Inner diameter | 508 / 610 mm |








All we do is always associated with our tenet 'Customer first, Trust first', devoting on the food packaging and environmental protection for Aluminum Mesh Perforated Corrugated Metal Panels. Our staff members actively integrate into the team and are willing to accept help from colleagues and cooperate with the team to complete their work. We make unremitting efforts to win the wide recognition and favor of users from all walks of life and strive to give back good products, high-quality services and reasonable prices to the society.
Hot Tags: color prepainted galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Gray Steel Roof Panels, 301 Stainless Steel Foil, PPGI Corrugation Steel Roofing Sheets, Pre Coated Galvanised Steel Roofing Sheets, Steel Corrugated Roofing Sheets, PPGI Metal Roofing Sheets
[[ProKeywords]]






