Over the years, we have rapidly grown to become a bright star in PPGI Color Coated Corrugated Steel Roof Sheet, Color PPGI Corrugated Steel Roofing Sheet, Prepainted Galvanised Roofing Sheets industry with scientific management methods, excellent manufacturing processes, and innovative manufacturing concepts. Continuous improvement is our eternal goal, customer satisfaction is our focus, and we look forward to sincere cooperation with you to promote our common development. We have established a relatively market-oriented compensation system in line with the company's reality, so that compensation incentives reflect employee contributions and individual values. Over the years, we have built an innovative team with good learning and dedication, daring to be the first, as well as an excellent corporate culture of creating brand, casting character and dedicating to the society.

PPGI is pre-painted galvanised iron, also known as pre-coated steel, coil coated steel, color coated steel etc., typically with a hot dip zinc coated steel substrate.
| PPGI prepaint galvanized steel coil Specifications | |
| Thickness | 0.13mm TCT up to 1.2mm TCT |
| Width | 600mm up to 1250mm |
| Base Zinc Caoting | 30-275G/M2 |
| Paint Color | Ral No. or Customized |
| Temper | No.1, Full Hard (90 HRB; G500-G550) |
| No.2, Commercial Quality (70 HRB; G300-G350) | |
| Coil Weight | 3MT up to 8MT |
| Coil ID | 508mm or 610mm |
| Application | Roofing Sheets, Home Electrical Appliance, |
| Structural Materials,Commercial Use, Industry. | |
![]() | ![]() | ![]() |
| ![]() | ![]() |



PPGI prepaint galvanized steel coil Advantage:
Provide various specification and models and national standards of galvanized steel coil;
Using high-quality material and advanced production technology and equipment for processing;
Applicable to a humid climate and the harsh corrosive environment





After years of efforts, we can produce mature Aluzinc and PPGI PPGL Prepainted Galvalume Steel Corrugated Roofing Sheet, many of which are exported to different countries and regions and have been recognized and trusted by our valued customers. Customers all over the world are welcome to visit our factory and negotiate coopeartion with us. We believe that as long as we work together, all difficulties can be solved, therefore, we have to keep pace with the times and meet new challenges We are striving to create a value-oriented assessment mechanism, a benefit-sharing distribution mechanism, and a performance-led promotion mechanism.
Hot Tags: ppgi prepaint galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Color PPGI Corrugated Steel Roofing Sheet, Corrugated Metal Roofing Sheets, ANSI Bolts And Nuts, PPGI Galvanized Roofing Corrugated Sheet, high core filling factor, Corrugated Iron Roofing Sheets
[[ProKeywords]]











