We promise to pay special attention to customer needs, listen to each customer's specific requirements, and ensure total satisfaction. We will always keeping investing on research and development for Pre Painted Galvalume Steel, Prepainted Color Galvanised Roof Sheets, PPGI Galvanized Roofing Corrugated Sheet to meet every customer' needs. Our company combines the advantages of similar products at home and abroad, with advanced management mode, strong technical force and perfect processing means, has developed into a high-tech enterprise integrating research and development, production and sales. We always adhere to the core concept of green, integrity, efficiency and innovation, and bravely shoulder social responsibility while developing ourselves. We will firmly grasp the general keynote of seeking progress in a stable manner and deeply implement the new concept of development. We adhere to the people-oriented, caring staff, and actively promote the strategy of talent development.
Galvanized Steel Coils have gone through a chemical process to keep them from corroding.
DX51D Z140 Galvanized Steel Coil
| Product Name |
DX51D Z140 Galvanized Steel Coil |
| Material | DX51D |
| Grade Standard | JIS G3302, EN10142, ASTM653 |
| Thickness | 0.125-4.0mm |
| Width | 600 mm-1500mm |
| Coil ID | 508-610mm |
| Coil OD | max 1500mm |
| Weight | 3-5 Tons |
| Tolerance |
Thickness tolerance: +/- 0.2 mm ; Width tolerance:+/- 5mm; Length tolerance:+/-5mm |
| Surface Treatment | Chromate/unchromate passivation, oiled/unoiled/light oiled |
| Zinc Coating | 40-275g/m2(two-sided uniform thickness) |
| Spangle | Big spangle, Regular spangle, minimized spangle, zero spangle |
Adavantage
Competitive price and high quality
Fast feedback & fast delivery time
Rich experience for exporting goods to different country
Good service
We have many years of rich manufacturing experience. We meet the individual needs of customers with advanced design concepts, produce high-quality Color Galvanized Corrugated Steel Roofing Sheet with SGS Test for customers and provide comprehensive after-sales services for them. Our products are manufactured and tested in strict accordance with the standards to ensure that all products are qualified. We will uphold the concept of 'honesty and trustworthiness, mutual benefit', so that customers can be assured and satisfied.
Hot Tags: dx51d z140 galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Prepianted Galvanized Corrugated Steel Roofing Sheet, PPGL Color Coated Galvalume Steel Sheet, Galvanised Steel Corrugated Roofing Sheet, SPCD Cold Rolled Steel Sheet, Saves Electricity, Ppgi Steel Coils
[[ProKeywords]]






