We strictly test every performance of our Cold Rolled Steel Strips, PPGI Color Coated Galvanized Steel Coil, Cold Drawn Carbon Steel, repeatedly screen and check at every level, and strive to provide our customers with the best products with more reliable and stable performance. We continue to promote the development of our company's transformation of "manufacturing globalization, terminal solutions, service". In accordance with the management policy of facing the society, diversified operation and all-round development, our company has entered the market in an all-round way. In our company, we can enjoy first-class office environment, harmonious interpersonal relationship, competitive salary and English working environment.

PPGI is pre-painted galvanised iron, also known as pre-coated steel, coil coated steel, color coated steel etc., typically with a hot dip zinc coated steel substrate.
| PPGI prepaint galvanized steel coil Specifications | |
| Thickness | 0.13mm TCT up to 1.2mm TCT |
| Width | 600mm up to 1250mm |
| Base Zinc Caoting | 30-275G/M2 |
| Paint Color | Ral No. or Customized |
| Temper | No.1, Full Hard (90 HRB; G500-G550) |
| No.2, Commercial Quality (70 HRB; G300-G350) | |
| Coil Weight | 3MT up to 8MT |
| Coil ID | 508mm or 610mm |
| Application | Roofing Sheets, Home Electrical Appliance, |
| Structural Materials,Commercial Use, Industry. | |
![]() | ![]() | ![]() |
| ![]() | ![]() |



PPGI prepaint galvanized steel coil Advantage:
Provide various specification and models and national standards of galvanized steel coil;
Using high-quality material and advanced production technology and equipment for processing;
Applicable to a humid climate and the harsh corrosive environment





We promote product development and upgrading with continuous technological innovation, and strictly control costs with advanced management to provide users with highly competitive North Africa Color Coated Galvanized Roofing Sheet/Corrugated Prepainted Steel Sheet. We actively attract and recruit outstanding talents to provide reliable human resources guarantee for the development of the enterprise. Our company is committed to maximize the development of the market, reduce marketing costs and improve market share.
Hot Tags: ppgi prepaint galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, high core filling factor, stainless steel strip, ANSI Bolts And Nuts, Corrosion resistance, Metal Galvanised Roof Sheets, Prepainted Corrugated Steel Roof Sheet
[[ProKeywords]]












