Our Prepainted Galvanized Steel, Prepainted Galvanised Roofing Sheets, Color Prepainted Galvanized Corrugated Sheet are going to all parts of the country and overseas markets. We are committed to let you truly realize that our products are properly around you. Our service is professional, detailed and efficient. We have strong technical force, modern excellent equipment, efficient management mode, strict quality control system and perfect quality assurance system. Sincerely welcome the dealers to join us and create a win-win situation. Under the corporate spirit of pursuing excellence, the products have been highly praised by customers. We regard customer needs as the guidance, and improving product quality and efficiency as the goal.
Galvanized Steel Coils have gone through a chemical process to keep them from corroding.
DX51D Z140 Galvanized Steel Coil
| Product Name |
DX51D Z140 Galvanized Steel Coil |
| Material | DX51D |
| Grade Standard | JIS G3302, EN10142, ASTM653 |
| Thickness | 0.125-4.0mm |
| Width | 600 mm-1500mm |
| Coil ID | 508-610mm |
| Coil OD | max 1500mm |
| Weight | 3-5 Tons |
| Tolerance |
Thickness tolerance: +/- 0.2 mm ; Width tolerance:+/- 5mm; Length tolerance:+/-5mm |
| Surface Treatment | Chromate/unchromate passivation, oiled/unoiled/light oiled |
| Zinc Coating | 40-275g/m2(two-sided uniform thickness) |
| Spangle | Big spangle, Regular spangle, minimized spangle, zero spangle |
Adavantage
Competitive price and high quality
Fast feedback & fast delivery time
Rich experience for exporting goods to different country
Good service
We insist on relying on technological innovation and scientific management to continuously introduce Prepainted G550 ASTM Hard Roofing Galvanized Steel Corrugated Sheet with advanced technology and reliable performance to users. Make sure deliver the best Assistance, the most beneficial High-quality, The quickly Delivery. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries.
Hot Tags: dx51d z140 galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, transformer core, Cold Rolled Steel Strips, Corrugated Iron Roofing Sheets, Prepainted Galvanized Corrugated Steel Sheet, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roofing Sheet, mobile phone battery.
[[ProKeywords]]





