Our company produce high quality and low price Color PPGI Corrugated Steel Roofing Sheet, PPGL Color Coated Galvalume Steel Sheet, Prepainted Galvanized Corrugated Roofing Sheet with professional equipment, professional personnel and professional process, so our company is the most ideal choice for the majority of customers. Our company have strong technical force, advanced production equipment, complete detection means and excellent product quality. We are sincerely willing to cooperate with enterprises from all over the world in order to realize a win-win situation since the trend of economic globalization has developed with an irresistible force. We will strive to build an industry-leading, business chain-complete enterprise with core competencies and comprehensive industry advantages.

Generally manufactured with hot dip zinc coated(GI) steel substrate, the coil is processed on a continuous paint coating line (CCL) where in the surface of the metal is cleaned, pre-treated and applied with various layers of organic coatings.
Color Prepainted Galvanized Steel Coil Specification
| Item | Color Prepainted Galvanized Steel Coil |
| Standard | ASTM, JIS |
| Grade | DX51D, S250GD, S350GD etc. |
| Type | Steel Coil |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Coated |
| Thickness | 0.13-2.5mm |
| Length | As custiomer requirment |
| Width | 600-1500mm |
| Inner diameter | 508 / 610 mm |








We constantly develop environmentally friendly, high-performance, multi-functional and long-lasting Super Safe Magnetic Darts Board for Kids Toy Dartboard Set to meet market demand. Should you be interested in almost any goods, remember to truly feel totally free to get in touch with us for further facts or be sure to deliver us email right, we will reply you in just 24 hrs as well as the finest quotation are going to be provided. We sincerely hope to serve you and your business with a good start.
Hot Tags: color prepainted galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, transformer core, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roof Sheet, Pre painted Galvalume Steel Coil, White Industrial Gi Roofing Sheet, high core filling factor, Galvanized Steel Sheet 4x8
[[ProKeywords]]





