Just about every member from our large efficiency income crew values customers' wants and enterprise communication for Color Coated Galvanized Steel Roofing Sheet, Ppgi Steel Sheet, Cold Rolled Metal Roofing Sheets. In the fierce market competition, our company image has penetrated into all fields of society. We promise to satisfy every owner. We offer OEM services and replacement parts to meet the varying needs of our customers. In today's increasingly fierce market competition, we have won the trust of new and old customers with reasonable design, superior performance and exquisite quality products.
Galvanized Steel Coils have gone through a chemical process to keep them from corroding.
DX51D Z140 Galvanized Steel Coil
| Product Name |
DX51D Z140 Galvanized Steel Coil |
| Material | DX51D |
| Grade Standard | JIS G3302, EN10142, ASTM653 |
| Thickness | 0.125-4.0mm |
| Width | 600 mm-1500mm |
| Coil ID | 508-610mm |
| Coil OD | max 1500mm |
| Weight | 3-5 Tons |
| Tolerance |
Thickness tolerance: +/- 0.2 mm ; Width tolerance:+/- 5mm; Length tolerance:+/-5mm |
| Surface Treatment | Chromate/unchromate passivation, oiled/unoiled/light oiled |
| Zinc Coating | 40-275g/m2(two-sided uniform thickness) |
| Spangle | Big spangle, Regular spangle, minimized spangle, zero spangle |
Adavantage
Competitive price and high quality
Fast feedback & fast delivery time
Rich experience for exporting goods to different country
Good service
We goal to understand excellent disfigurement from the manufacturing and supply the top support to domestic and abroad clients wholeheartedly for Zinc Corrugated Galvanized Iron Roof Sheet for Building Material. To reward from our strong OEM/ODM capabilities and considerate solutions, remember to speak to us today. We mobilize the enthusiasm of employees through a competitive income distribution mechanism, while constantly enriching the spiritual life of employees.
Hot Tags: dx51d z140 galvanized steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Color Coated Galvanized Roofing Sheet, Ppgi Steel Coils, 0 5 Mm Galvanised Steel Sheet, Multicolor Galvanized Steel Corrugated Sheet, Colour Coated Galvanized Steel Coil, Corrugated Colorbond Sheets
[[ProKeywords]]







