B35A270 Unoriented electrical coil
Silicon Steel B35A270 Coil Mechanical Properties
Grade | Nominal thickness(mm) | tensile strength L(N/mm2) | Yield Strength L(N/mm2) | Elongation L(%) | Hardness HV1 | Bending frequency (times) | Stacking factor(%) |
B35A270 | 0.35 | 7.65 | 537 | 412 | 21 | 212 | ≥10 |
Silicon Steel B35A270 Coil Electromagnetic induction standard
Grade | Nominal thickness(mm) | Theoretical density(kg/dm3) | Maximum core loss P17/50 | minimum magnetic induction(T) |
B35A270 | 0.35 | 7.65 | 2.70 | 1.62 |
Silicon Steel B35A270 Coil Product Description
| Product Name | B35A270 cold rolled silicon electrical steel for electrical machinery |
| Material | silicon steel |
| Grade | B35A270 |
| Width | 40mm-1200mm 1000/1100/1200(mm) or per customer's request |
| Nominal Thickness | 0.1mm |
| Max.Core Loss | 50w1300 7.5W/kg,50W800 5.8W/kg,50W600 4.2W/kg. |
| Min.Induction | 50w1300 1.74T,50W800 1.70T,50W600 1.67T. |
| Min.Lamination Factor | 97% |
| Application | compressor motor,electric machinery,rectifier,transformer,etc. |

B35A270 principally used for motors, generators, alternators, ballasts, small transformers and a variety of other electromagnetic applications.
Hot Tags: b35a270 unoriented electrical coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, magnetic induction, high magnetic sensitivity, high core filling factor, low iron loss, Electrical Steel, Cold Rolled


