| Type | Cold Drawn or Hot Rolled |
| Thickness | 0.1-300mm |
| Width | 1000, 1219, 1500, 2000, 2500, 3000mm etc. |
| Length | 1000, 1500, 2438, 3000, 5800, 6000, 9000, 12000mm etc. |
| Standard | ASTM JIS AISI GB DIN EN |
| Surface Finished | BA, 2B, NO.1, NO.4, 4K, HL, 8K |
| Application | It is widely used in high-temperature and electric industry, medical devices, construction, chemistry, food industry, agriculture, and ship components. It also applies to food and beverage packaging, kitchen supplies, trains, aircraft, conveyor belts, vehicles, bolts, nuts, springs, and screen mesh etc. . |
| Certification | CE, ISO, SGS, BV |
| Price Terms | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Export Packing | Waterproof Paper, Steel Strip Packed and other Standard Export Seaworthy Package, or customized package |
| Payment Terms | T/T L/C and Western Union etc. |

Hot Tags: 1.4305 1.4401 2b ba finish cold rolled stainless steel sheet, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample








