| Item | Stainless Steel Sheet and Plate |
| Grade | 200series: 201,202300series: 301,304,304L,304H,309S,310S,316,316L,307L,321H,400series: 409,410,416,420,430,440A,440C,Others: 904LDuplex: 2101,2205,2507,2707 |
| Length | 1000-6000mm,or as required |
| Width | 1000-2500mm,or as required |
| Thickness | Cold rolled:0.1mm-6mm; Hot rolled: 3.0mm-180mm |
| Surface | No.1,2B,BA,No.4,HL,8K,Mirror,Perforated,Checkered,Color |
| Color | Golden, Black , Blue, Brown, Diomand, Purple, Gray, Silver, Champagne, etc |
| Standard | AISI,ASTM,DIN,JIS,GB,JIS,SUS,EN,etc |
| Application | Escalator, Elevator, Doors Furniture Production tools, Kitchen appliances, freezers, cold rooms Auto Parts Machinery and Packaging Equipment and Medical devices Transport system |
| Certification | ISO,CE,SGS |
| Inspection | SGS,BV or as required |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Payment | L/C,T/T, Trade Assurance |
| Packing | Packing |
| MOQ | 1 Ton |
| Delivery | 5-10days, according to the clients' requirement and quantity |

Hot Tags: 1.4541 stainless steel, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample








