1.4373 stainless steel bar belongs to the sub-stable austenitic system stainless steel, has a large process hardening. is one of the 200 series stainless steel, its chemical composition has iron, manganese, aluminum, sodium, carbon, lime, carbon dioxide, bromine, 1.4373 stainless steel bar's density is 7.938 kg / cubic decimeter. 1.4373 stainless steel bar's nickel content is generally below 4%, the content of manganese in about 8%, belongs to the low nickel high manganese type stainless steel. 1.4373 stainless steel bar is widely used in various fields from civil to military, civil architectural decoration.


Product Description
| Product Name | 1.4373 stainless steel bar |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | widely used in various fields from civil to military, civil architectural decoration |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: Do you have products in stock?
A1: Yes. We have stainless steel tubes in different sizes in stock. So do other accessories.
Q2: Can provide OEM/ODM service?
A2: Yes. Please feel free to contact us for more details discuss.
Q3: Packing details?
A3: We choose suitable package and reinforce for various steel products when loading and transport.
Hot Tags: 1.4373 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









