1.4477 stainless steel bar has a high yield strength, which is two times that of austenitic stainless steel. 1.4477 stainless steel bar is to meet the development needs of aviation and aerospace, it is a class of high strength steel developed in the 40s and 50s, after aging treatment it precipitates a precipitation strengthening phase to improve its strength and toughness, so that the overall performance is stable. 1.4477 stainless steel bar has a stable overall performance. It is mainly used in oil and gas and marine applications.


Product Description
| Product name | 1.4477 stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
FAQ
Q1: Can we visit your factory?
A1: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will pick you up .
Q2: How long is your delivery time?
A2: Generally it is 7-14 days if the goods are in stock. or it is 25-45 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q3: Do you have inspection procedures for products?
A3: 100% self-inspection before packing. We provide Quality Certification for every order.
Hot Tags: 1.4477 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









