1.4571 stainless steel bar has excellent properties, it can even withstand high temperature for a long time due to its titanium that makes it more stable at high temperature, 1.4571 stainless steel bar can be stored at high temperature for a long time. 1.4571 stainless steel bar is suitable for the manufacture of food processing equipment, beer equipment, chemical and petrochemical equipment, laboratory benches and equipment.


Product Description
| Name | 1.4571 stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | suitable for the manufacture of food processing equipment, beer equipment, chemical and petrochemical equipment, laboratory benches and equipment |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: Do you have minimum quantity limitations?
A1: We would like to try our utmost to support your trial order. So just let me know how we can help and try to begin a co-operation.
Q2: What are the advantages of your company ?
A2: We focus on maximum product performance and customer experience with scientific minimum cost, you will get most cost-effective goods.
Q3: Does the product have quality inspection before loading?
A3: Of course, all our products are strictly tested for quality before packaging, and unqualified products will be destroyed.
Hot Tags: 1.4571 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









