Product Description
442 stainless steel and PAR belong to fundamentally different material chemistries.
442 stainless steel is a metal, while PAR is a polymeric material.
Therefore, their performance will be even more dissimilar than would be suggested by the difference in properties.
There are 13 material properties with values for both materials. Properties with values for just one material (35, in this case) are not shown.
Product Details
| Commodity |
439 stainless steel bar |
| Grade | 439 |
| Certification | SGS,BV,IQI,TUV,ISO,etc |
| Thickness | 0.2mm-150mm |
| Width | 1250,1500mm, or as your requirements |
| Length | 2500,3000,6000mm, or as your requirements |
| Surface | Hairline,satin, Embossed,brush,No.4,HL,matt,pvc film,laser film. |
| Standard | SUS |
| Delivery time | 5-7 days after confirming the order |
| Advantages | Showing the splendor of your quality, wearresistant as well , strong corrosion resistance and decorative effect, durable and beautiful in good taste. |
FAQ:
1.Q:Can you give me a quote?
A: I need to know the port of destination.
2.Q: Can you send me a product catalog?
A:Of course, I will send you the relevant catalogue list.
3.Q: What is your email address?
A:ship@gescosteel.com
Hot Tags: 442 stainless steel bar- metal, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample












