ASTM 316N stainless steel bar is used for higher strength parts with better corrosion resistance. ASTM 316N stainless steel bar is a high alloy steel that can resist corrosion in air or chemically corrosive medium. ASTM 316N stainless steel bar is mainly used in chemical fertilizer, papermaking, pharmaceutical, high-pressure equipment and other fields.


Product Description
| Product Name | ASTM 316N stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | mainly used in chemical fertilizer, papermaking, pharmaceutical, high-pressure equipment and other fields |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: It's my first time to import steel products, can you help me with it?
A1: Sure,we have agent to arrange the shipment, we will do it together with you.
Q2:Can I get your best price?
A2: Our goal is to provide you the best price with great quality assured in a long run. Please leave your contact information for the best quotations, we will get back to you with the best solutions as soon as we can.
Q3: Do you accept small orders?
A3: Don't worry. If you have any demand for our products, please feel free to contact us.
Q4: Can we visit your factory?
A4: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Q5: What ports of shipment are there?
A5: Under normal circumstances, we ship from Shanghai, Tianjin, Qingdao, Ningbo ports, you can specify other ports according to your needs.
Hot Tags: astm 316n stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









