ASTM XM21 stainless steel bar has good welding performance, beautiful surface and diversified use possibilities, as well as good corrosion resistance. ASTM XM21 stainless steel bar is a high-strength stainless steel made by adding nitrogen element niobium to SUS304 to increase its strength while suppressing its decrease in ductility. ASTM XM21 stainless steel bar is suitable for the manufacture of food related, chemical equipment and nuclear energy equipment.


Product Description
| Product Name | ASTM XM21 stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | suitable for the manufacture of food related, chemical equipment and nuclear energy equipment |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: What is your MOQ?
A1: Our MOQ is 1 ton, If your quantity is less than that, please also do not hesitate to contact us, ,we can do sample orders as your request.
Q2:Can I get your best price?
A2: Our goal is to provide you the best price with great quality assured in a long run. Please leave your contact information for the best quotations, we will get back to you with the best solutions as soon as we can.
Q3: Other problem?
A3: You can contact our customer service staff to ask help.
Hot Tags: astm xm21 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









