S30100 stainless steel bar has good resistance to atmospheric conditions. rust, but poor corrosion resistance in reducing media, and poor corrosion resistance in chemical media such as acid, alkali, salt, etc., so S30100 stainless steel bar is not recommended for harsh environments. S30100 stainless steel bar is mainly used in cold-worked state for equipment parts that bear higher loads, but also want to reduce the weight of the equipment and not rust. In addition, S30100 stainless steel bar is prone to work hardening when it is impacted by external forces, which can absorb more impact energy and provide more reliable security for equipment and personnel. S30100 stainless steel bar is widely used in heavy industry, light industry, daily necessities industry and building decoration and other industries.


Product Description
| Product Name | S30100 stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | widely used in heavy industry, light industry, daily necessities industry and building decoration and other industries |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: how do you handle a complain?
A1: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Q2: Can we visit your factory?
A2: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
About the After-Sale Service
1.We are glad that customers can give us some suggestions for price and products.
2.If you have any questions,pls feel free to contact us by email or phone.
Hot Tags: s30100 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









