S31600 stainless steel bar is the most widely used steel grade after 304 stainless steel, S31600 stainless steel bar is an upgraded product of 304 stainless steel, based on 304 stainless steel with the addition of niobium, chromium and molybdenum elements, S31600 stainless steel bar has a higher density than 304, with more excellent performance, S31600 stainless steel bar is widely used in the food industry, medical industry, production equipment processing industry, etc.


Product Description
| Product name | S31600 stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
FAQ
Q1: How can I get the sample?
A1: Free samples are available for your checking and testing. And to get free samples, you need to send us you detailed receiving address (including post code) and your DHL /FedEx/UPS account for collecting samples, courier cost will be paid in your side.
Q2: How long is your delivery time?
A2: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q3: Do you have minimum quantity limitations?
A3: We would like to try our utmost to support your trial order. So just let me know how we can help and try to begin a co-operation.
Hot Tags: s31600 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









