S40300 stainless steel bar has good resistance to high temperatures and corrosion, S40300 stainless steel bar is a good stainless and heat resistant steel for turbine blades and high stress parts. S40300 stainless steel bar is mainly used in industry, such as the manufacture of machinery, fittings and mould materials.


Product Description
| Product name | S40300 stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
FAQ
Q1:Can I get your best price?
A1: Our goal is to provide you the best price with great quality assured in a long run. Please leave your contact information to get the best quotation, and we will provide you with the best solution as soon as possible.
Q2: How long is your delivery time?
A2: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q3: Do you have minimum quantity limitations?
A3: We would like to try our utmost to support your trial order. So just let me know how we can help and try to begin a co-operation.
Q4: Any other questions?
A4: If you have any questions, please feel free to contact us. We look forward to your inquiry.
Hot Tags: s40300 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









