The use of STS316LN stainless steel bar is equivalent to 316N steel, but it has excellent resistance to intergranular corrosion. STS316LN stainless steel bar is also resistant to erosion by oceans and aggressive industrial atmospheres. STS316LN stainless steel bar's heat resistance is in intermittent use below 1600 degrees and continuous use below 1700 degrees, and it has good oxidation resistance.


Product Description
| Product name | STS316LN stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
Application
STS316LN stainless steel bar is mainly used in chemical fertilizer, papermaking, pharmaceutical, high-pressure equipment and other fields.
FAQ
Q1: How can I get the sample?
A1: Free samples are available for your checking and testing. And to get free samples, you need to send us you detailed receiving address (including post code) and your DHL /FedEx/UPS account for collecting samples, courier cost will be paid in your side.
Q2: how do you handle a complain?
A2: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Q3: Can we visit your factory?
A3: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Hot Tags: sts316ln stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









