SUS316N stainless steel bar is a high strength material with excellent corrosion resistance. SUS316N stainless steel bar's corrosion resistance is better than that of 304 stainless steel and has good corrosion resistance in the production of pulp and paper. SUS316N stainless steel bar is widely used in the industrial and furniture decoration industry and in the food and medical industry.


Product Description
| Product Name | SUS316N stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | widely used in the industrial and furniture decoration industry and in the food and medical industry |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: What is your terms of payment ?
A1: Usually 30% deposit by TT in advance and balance against copy pf BL or L/C at sight.
Q2: What are the shipping ports?
A2: Under normal circumstances, we ship from Shanghai, Tianjin, Qingdao, Ningbo ports, you can choose other ports according to your needs.
Q3: How long is your delivery time?
A3: Generally it is 7-14 days if the goods are in stock. or it is 25-45 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Hot Tags: sus316n stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









