Product Description
Type 201 is an austenitic chromium-nickel-manganese stainless steel that was developed in the 1950’s due to worldwide nickel shortages. In the Type 201 composition, manganese and nitrogen are partially substituted for nickel.
Product Details
| Material GRADE | 1.4372 |
| Standard | EN |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Width | 10mm-1250 mm |
| Thickness | 0.1mm-3.0mm |
| Quantity | As your request |
| Surface | 2B, BA, 8K, No.4 No.1, 8K, Mirror finish etc. |
| Packaging | Standard export sea-worthy packing |
| Application range | Pipe/tube making, building material, kitchen sinks/cutlery, baths, elevators, automotive application, industrial application, hardware-tools etc. |
|
Price terms: |
EX-Work,FOB,CIF,CFR |
|
Payment terms: |
T/T,30%advanced payment before production and balance before shipment; OR Irrevocable L/C at sight. |
|
Delivery time: |
10-15 days after receiving deposit by T/T or L/C. |
|
Sample: |
Samples free and express charges bear by you. |
|
Contact |
If you have any question,please feel free to contact me . |
|
Certificate |
ISO, SGS, and third part inspection. |
FAQ:
1.Q:Can you give me a quote?
A: I need to know the port of destination.
2.Q: Can you send me a product catalog?
A:Of course, I will send you the relevant catalogue list.
3.Q: What is your email address?
A:ship@gescosteel.com/ ppgi@gescosteel.com
Hot Tags: 1.4372 stainless steel coil-austenitic chromium-nickel-manganese stainless steel, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample










