1.4509 stainless steel coil is a new type of ultra-pure ferritic stainless steel developed in recent years, 1.4509 stainless steel coil's organization is characterized by single-phase ferrite organization, high temperature to room temperature without organizational transformation; 1.4509 stainless steel coil's performance characteristics are in addition to good resistance to corrosion, but also has good mechanical properties. Therefore, 1.4509 stainless steel coil is more and more widely used in industrial production and daily life, such as stainless steel products, atmospheric pressure and low-pressure containers, decoration and other industries.


Product Description
| Product Name | 1.4509 stainless steel coil |
| Length | As Customer Required |
| Width | 3mm-2500mm or as required |
| Thickness | 0.03mm-300mm or as required |
| Standard | AISI,ASTM,DIN,JIS,GB,JIS,SUS,EN,etc |
| Technique | Hot Rolled / Cold Rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.02mm |
| Application | widely used in industrial production and daily life, such as stainless steel products, atmospheric pressure and low-pressure containers, decoration and other industries |
| Export Package | Standard Export Seaworthy Package.Suit for all kinds of transport,or as required |
FAQ
Q1: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A1: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q2: What are the advantages of your company ?
A2: We focus on maximum product performance and customer experience with scientific minimum cost, you will get most cost-effective goods.
About the After-Sale Service
1.We are glad that customers can give us some suggestions for price and products.
2.If you have any questions,pls feel free to contact us by email or phone.
Hot Tags: 1.4509 Stainless Steel Coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









