201 Stainless Steel Coil-excellent Thermodynamic Product Description
Our Stainless Steel UNS S20100 Coil offers excellent thermodynamic properties, like specific heat capacity, melting points, and coefficient of linear expansion.
Austenitic 201 Stainless Steel Coils have extended amount of nitrogen and manganese, which offers good electromagnetic properties
Cold Rolled SS 201 Coils are fabricated using annealed process, that improves strength and toughness.
201 Stainless Steel Coil-excellent Thermodynamic Product Details
| Material GRADE | 201 Stainless Steel Coil-excellent Thermodynamic |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Raw material source | JISCO,TISCO,BAOSTEEL or as your request |
| Width | 10mm-1250 mm |
| Thickness | 0.1mm-3.0mm |
| Quantity | As your request |
| Surface | 2B, BA, 8K, No.4 No.1, 8K, Mirror finish etc. |
| Packaging | Standard export sea-worthy packing |
| Delivery time | 1-15days |
| Payment terms | L/C, T/T |
| Application range | Pipe/tube making, building material, kitchen sinks/cutlery, baths, elevators, automotive application, industrial application, hardware-tools etc. |

FAQ:
1.Q:Can you give me a quote?
A: I need to know the port of destination.
2.Q: Can you send me a product catalog?
A:Of course, I will send you the relevant catalogue list.
3.Q: What is your email address?
A:ship@gescosteel.com
Hot Tags: 201 stainless steel coil-excellent thermodynamic, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









