305 stainless steel coil is an austenitic stainless steel. 305 stainless steel coil has excellent weld part bendability, mechanical properties, etc., strong cold roll forming, hardening after heat treatment, suitable for deep processing. 305 stainless steel coil is a material developed by increasing the nickel content on the basis of 302 stainless steel, with lower process hardening than 302 stainless steel. 305 stainless steel coil is suitable for the manufacture of chemical containers, mechanical equipment components, heat-resistant equipment components.


Product Description
| Product Name | 305 stainless steel coil |
| Thickness | 0.1~20 mm |
| Length | 100~12000 mm |
| Width | 10~2000 mm |
| Standard | ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS,EN |
| Certifications | ISO 9001 BV SGS |
| Packing | Industry standard packaging or according to client's requirement |
| Payment terms | 30%T/T in advance, the balance against the B/L copy |
| Warehose Stcok | 5000 tons per month |
FAQ
Q1: What about product prices information?
A1: Prices various according to periodic price changes of raw materials.
Q2: how do you handle a complain?
A2: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Q3: Can I have a sample for testing?
A3: Yes, we can support free sample.
Hot Tags: 305 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









