309S Stainless Steel Strip-improves Corrosion Resistance Product Description
High Alloy Stainless Steel 309S strips contain a large amount of Chromium in range of 4 to 30%
309S strip improves corrosion resistance than other steels.
309S strips are classified into ferrite, austenitic and martensitic stainless steel based on their crystalline structure.
309S Stainless Steel strips offer excellent thermal properties like low thermal expansion and high thermal conductivity.
309S Stainless Steel Strip-improves Corrosion Resistance Product Details
| Product Name | 309S Stainless Steel Strip-improves Corrosion Resistance |
| Length | As required |
| Width | 10-500mm or as required |
| Thickness | 0.01-2mm or as required |
| Standard | SUS |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Surface Treatment | Checkeredor,Water Rippled, Color or according to customer requirement |
| Thickness tolerance | ±0.01mm |
| Material | 309S |

FAQ:
1.Q:Can you give me a quote?
A: I need to know the port of destination.
2.Q: Can you send me a product catalog?
A:Of course, I will send you the relevant catalogue list.
3.Q: What is your email address?
A:ship@gescosteel.com
Hot Tags: 309s stainless steel strip-improves corrosion resistance, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









