316L STAINLESS STEEL STRIP APPLICATIONS

Chemical Screens
Storage and Transportation Tanks
Chemical Tubing
Food Processing
Oil Refineries
Paper Mill Processing
Pharmaceutical
Gas Scrubbers
Photographic Handling
Textile Industry Parts
Watch Manufacturing
Marine Applications
Flexible Metal Hose

| Product | 316 Stainless Steel Coil |
| Length | as required |
| Width | 10mm to 2500mm etc |
| Thickness | 0.03 to 100mm etc |
| Standard | AISI,ASTM,DIN,JIS,GB,JIS,SUS,EN,etc. |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Surface Treatment | BA ,2B,2D,4K,8K,NO.4,HL,SB Embossed or according to customer requirement |
| Thickness tolerance | 0.01mm |
Hot Tags: 316l stainless steel coil for, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample










