Colored-PPGL-coil-galvanized-steel Product details
Color coated galvanized steel flower grain china ppgl coil .Different color coated steel coils ppgi by HDGI or HDGL substrate, with surface pretreatment,applying .
one or several layers of organic coating on the surface ,and then ,baked and solidified.Color coated Colored-PPGL-coil-galvanized-steel
| Product name | Colored-PPGL-coil-galvanized-steel |
| Thickness | 0.14-0.8mm |
| Width | 914-1250mm |
| Tolerance | thickness tolerance : 0.02/-0.02mm (or according to customers’ request). |
| Coating mass | Top;13-25, Back: 5-10 |
| Coil weight | 5-8 metric tons |
| Coil DM | I.D: Φ508mm O.D: Max Φ1500mm |
| Coating type | PE, SMP, HDP, PVDF |
| color | RALcode |



Z
Colored-PPGL-coil-galvanized-steel have excellent performance, ideal combination property including corrosion resistance, formation and coating, and are mainly used for building, automobiles, metallurgy, and electrical equipment. Galvanized sheet is mainly used for making roof, door and window, roller shutter door, and suspended skeleton in building industry, vehicle shell, chassis, door, trunk lid, oil tank and fender in auto industry, steel sash blank and color coated sheet substrate in metallurgy industry, and refrigerator base, shell, refrigerating chamber, kitchen equipment and other parts in electrical equipment industry.
Hot Tags: colored ppgl coil galvanized steel, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Pre Coated Galvanised Steel Roofing Sheets, Galvanized Iron Roofing Sheet, Prepainted Galvanized Corrugated Steel Sheet, Prepainted Corrugated Steel Roof Sheet, Galvanised Roofing Corrugated Iron Sheets, Prepainted Galvanized Corrugated Steel Sheet









