PPGL Steel is coated with organic layer, which provides higher anti-corrosion property and a longer lifespanthan that of galvanized steel.

| Product name | PPGL Steel/ galvalume steel coil |
| Grade | JIS G3322 CGCC/CGLCC, ASTM A792, EN10169 DX51D+Z/AZ |
| Zinc/AZ coating | 20 g/m² to 275 g/m² |
| Top surface | 8 - 20 micron polyester + 5 micron primer |
| Back surface | 5 - 7 micron,or 7-8 micron polyester + 5 micron primer |
| Categories of paint | PE/SMP/PVDF |
| Color | According to RAL Card or Clients' requests |
| Coil Weight | Max 13mt |
| Thickness | 0.12-1.5mm |
| Width | 700-1250mm |
Top coating of PPGL Steel
This refers to the paint coating on both sides of the coil surface. Usually, the top paint thickness ranges between 5-25μm, whereas the back paint thickness ranges between 5-20μm. Several varieties of paints can be used for top coating such as Epoxy, RMP (Regular Modified Polyester), PE (Polyester), SMP (Silicon Modified Polyester), HDP (High Durable Polyester), PVDF (Polyvinylidene Fluoride), etc.
Hot Tags: ppgl steel color coated steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Prepainted Color Galvanised Roof Sheets, Aluminum Corrugated Metal Roofing Sheets, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roofing Sheet, Color Coated Zinc Aluminium Steel Coil, Steel Corrugated Roofing Sheets, Prepainted Galvanised Corrugated Roofing Sheets









