Prepainted galvalume steel coil is a durable, colorful, and economical building material. It is the abbreviation for pre-painted galvalume steel, which is with Al-Zn coated steel sheet substrate. Then the Al-Zn coated steel is painted continuously in coil form.

| Product Name | prepainted galvalume steel coil for roofing sheets |
| Stantard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
| Grade | SGCC, SPCC, DX51D, SGHC,A653 |
| Thickness | 0.12~2 mm |
| Width | 600~1250mm |
| Color | According to RAL color or clients' sample |
| Coil weight | 3-8 tons |
| Aluzinc Coating | 30-150g/㎡ |
| Surface Treatment | color coated |
Colour of Prepainted galvalume steel coil
The PPGL colour coated coil colors are mainly divided into solid colors and printed patterns. And both are customizable.
1.Solid Color
You can choose colors according to RAL Color or you can send us a sample. The popular colors include sea blue, grey, ivory white, brick red, porcelain blue, grass green, silver, leaf green, orange, etc.
2 . Printed Pattern
The popular patterns of our products include wood grain, stone grain, camouflage grain, marble grain, flower, grass, brick, etc. We can also customize the pattern according to your samples.
Hot Tags: prepainted galvalume steel coil for roofing sheets, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Prepainted Color Galvanised Roof Sheets, Galvanized Iron Roofing Sheet, Color Coated Zinc Aluminium Steel Coil, Color Coated Galvanised Corrugated Metal Roofing Sheets, PPGL Color Coated Galvalume Steel Sheet, Metal Corrugated Roof Panels









