Because of its excellent heat and corrosion resistance, PPGL prepainted galvalume steel coil has become the preferred material for a wide range of construction uses, particularly roofing and walling.

| Product Name | PPGL prepainted galvalume steel coil |
| Standard | JIS G3312,EN 10346,ASTM A792 |
| Grade | SGCC, CGCC, SGCH, DX51D+Z/DX53D+Z/S220GD-550GD |
| Thickness | 0.13mm-0.8mm |
| Width | Max1250mm |
| hardness | 60-95HRB |
| Zn coating | Z30-Z200 |
| AZ coating | AZ30-AZ200 |
| Coil ID | 508mm/610mm |
| Packing | waterproof paper+plastic film+iron packing+bundling, or as per customers request. |
| Delivery Time | 10-40 days according to the quantity of order. |
PPGL prepainted galvalume steel coil uses
PPGL sheets and coils are widely used in many areas just like PPGI steel, including
1. Construction, such as roofing, wall panels, garages, ceiling, partitioning walls, etc.
2. Vehicle manufacturing industry, such as muffler, exhaust pipe, wiper attachment, fuel tank, truck box, etc.
3. Home appliances, for example, the panels of refrigerator, washing machine, air conditioners, electronic microwave ovens, electrical cabinets, etc.
4. Agricultural uses, such as greenhouses, chicken coops, stables, haylofts, barns, sheds.
Hot Tags: ppgl prepainted galvalume steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Pre Coated Galvanised Steel Roofing Sheets, Metal Galvanised Roof Sheets, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roofing Sheet, Color Coated Galvanized Steel Roofing Sheet, Galvanised Roofing Corrugated Iron Sheets, Color Coated Galvanised Corrugated Metal Roofing Sheets









