B35AH250 Non Grain Oriented Electrical steel
B35AH250 Silicon steel, also known as B35AH250 electrical steel or transformer steel, is a type of steel that is specifically designed for use in electrical applications. It is made by adding a small amount of silicon (typically between 1% and 4%) to steel, which has several effects on its properties.

B35AH250 steel Mechanical Properties
|
Grade |
Nominal thickness(mm) |
tensile strength L(N/mm2) |
Yield Strength L(N/mm2) |
Elongation L(%) |
Hardness HV1 |
Bending frequency (times) |
Stacking factor(%) |
|
B35AH250 |
0.35 |
7.65 |
471 |
337 |
25 |
185 |
≥15 |
B35AH250 steel Product Description
| Product Name | 0.23mm m19 cold rolled crgo laminated grain oriented silicon steel sheet for transformer iron core |
| Material | silicon steel |
| Grade | M19 |
| Capacity | about 2000 tons per month for the coil product |
| Brade | ZHANZHI |
| Width | 40mm-1200mm 1000/1100/1200(mm) or per customer's request |
| Nominal Thickness | 0.23mm |
| Max.Core Loss | 50w1300 7.5W/kg,50W800 5.8W/kg,50W600 4.2W/kg. |
| Min.Induction | 50w1300 1.74T,50W800 1.70T,50W600 1.67T. |
| Min.Lamination Factor | 97% |

Hot Tags: b35ah250 non grain oriented electrical steel, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, high precision size, Grain oriented Silicon Steel, reduce hysteresis loss, silicon alloy steel, Coated, 0 23mm 0 35mm







