1.4306 stainless steel bar has a complete austenite structure, low carbon content and very good impact strength, its plasticity and ductility and weldability are relatively good, 1.4306 stainless steel bar is a non-magnetic stainless steel, and it is susceptible to bending and machining Influence. 1.4306 stainless steel bar is widely used in the manufacture of household goods, building materials, chemical, food industry machinery and equipment.



Product Description
| Product Name | 1.4306 stainless steel bar |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | widely used in the manufacture of household goods, building materials, chemical, food industry machinery and equipment |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: What product information do I need to provide?
A1: Please kindly provide the grade, width, thickness, surface treatment requirement should you have and quantities you need to purchase.
Q2: Do you accept third-party inspections?
A2: Yes, we absolutely accept it.
Q3: Will you delivery the goods on time?
A3: Yes,we promise to provide best quality products and delivery on time .Honesty is our company's tenet.
Hot Tags: 1.4306 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









