1.4315 stainless steel bar is based on 304 by adding nitrogen, which not only prevents the reduction of plasticity, but also improves its strength and work hardening tendency, and improves its pitting corrosion resistance and intergranular corrosion performance. 1.4315 stainless steel bar is generally used in the manufacture of welding equipment and structural components that have certain corrosion resistance requirements and require higher strength and reduced weight.


Product Description
| Product Name | 1.4315 stainless steel bar |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | widely used in the industrial and furniture decoration industry and in the food and medical industry. |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: how do you handle a complain?
A1: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Q2: What are the advantages of your company ?
A2: We focus on maximum product performance and customer experience with scientific minimum cost, you will get most cost-effective goods.
Q3: Does the product have quality inspection before loading?
A3: Of course, all our products are strictly tested for quality before packaging, and unqualified products will be destroyed.
Hot Tags: 1.4315 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









