1.4521 stainless steel bar is a low carbon, low nitrogen, dually stable ferritic stainless steel. The composition of 1.4521 stainless steel bar makes it a high quality alloy with highly stable chemical composition, mechanical and thermal properties. 1.4521 stainless steel bar is a widely used material in industrial industries such as petroleum, chemical, fertiliser, food, defence, tableware, synthetic fibres and petroleum refining.


Product Description
| Product name | 1.4521 stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
FAQ
Q1: Can you arrange the shipment?
A1: Sure, we have permanent freight forwarder who can gain the best price from most ship company and offer professional service.
Q2: What about the lead time?
A2: Sample needs 3-5 days.
Q3: how do you handle a complain?
A3: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Hot Tags: 1.4521 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









