SUS410L stainless steel bar contains 12% to 30% chromium. SUS410L stainless steel bar's corrosion resistance, toughness and weldability increase with the increase of chromium content, and SUS410L stainless steel bar's resistance to chloride stress corrosion is better than other types of stainless steel. SUS410L stainless steel bar is widely used in the industrial and furniture decoration industry and in the food and medical industry.


Product Description
| Product Name | SUS410L stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | widely used in the industrial and furniture decoration industry and in the food and medical industry |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: How can we get your price ?
A1: We need below information to quote for you:
1. Product Name
2. Standard
3. Material Grade (Chemical Composition)
4. Dimension
5. Quantity
6. The Drawing for Special Parts
Q2: Do you accept third-party inspections?
A2: Yes, we absolutely accept it.
Q3: May I have some samples before bulk order?
A3: Yes, of course. samples are free but you have to pay the courier.
Q4: Can you send samples?
A4: Of course, we can send samples to all parts of the world, our samples are free, but customers need to bear the courier costs.
Q5: What is your terms of payment ?
A5: Usually 30% deposit by TT in advance and balance against copy pf BL or L/C at sight.
Q6: What is the terms of packing?
A6: generally, we pack our goods in bundles or coils with rods or belts. We could also pack the goods as the customers' requirement.
Hot Tags: sus410l stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









