1.4541 stainless steel bar is Ni-Cr-Ti type austenitic stainless steel, its properties are very similar to 304, but due to the addition of metal titanium, 1.4541 stainless steel bar has better resistance to grain boundary corrosion and high temperature strength. 1.4541 stainless steel bar is also widely used in corrosion-resistant components and high-temperature welded components in the chemical and petrochemical and nuclear industries.


Product Description
| Product Name | 1.4541 stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: What product information do I need to provide?
A1: Please kindly provide the grade, width, thickness, surface treatment requirement should you have and quantities you need to purchase.
Q2: How do we do business with your company ?
A2: Send us your requirement which have size , coating info , parameters,qty ,destination.
Q3: Any other questions?
A3: If you have any questions, please feel free to contact us. We look forward to your inquiry.
Hot Tags: 1.4541 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









