13-8 stainless is a martensitic precipitation hardening stainless steel that has excellent strength, high hardness, superior toughness and good corrosion resistance. Good transverse toughness properties are achieved by tight chemical composition control, low carbon content, and vacuum melting. Typical applications are large airframe structural components and injection molding equipment.


Stainless Steel PH13-8 MO Bar Specifications
| Specifications | ASTM A564, AMS 5864 / AMS 5629, DMS 2100 |
| Product | PH13-8 MO Round Bar |
| Dimensions | EN, DIN, JIS, ASTM, BS, ASME, AISI |
| Grade | 13-8 MO, UNS No. S13800, DIN 1.4534 |
| Finish | Black, Rough Turned, Bright Polished, Matt Finish, NO.4 Finish, BA Finish |
| Form | Round, Square, Rectangle, Hex (A/F), Ingot, Billet, Forging Etc |
| Surface | Hot Rolled Pickled or Sand Blasting Finished, Bright, Cold Drawn, Hairline, Polished. |
| Application | Chemical process, Petrochemical, Food processing, Pulp and Paper, Pollution control, Refining. |
| Condition | Cold Drawnd, Pulished, Centreless, Ground. |
| Round Bar Size | OD in the range of 4mm to 500mm |
| Bright Bar Size | OD in the range of 4mm to 100mm |
| Hex Bar Size | 18mm – 57mm (11/16″ to 2-3/4″) |
| Square Bar Size | 18mm – 47mm (11/16″ to 1-3/4″) |
Features
Martensitic, precipitation hardening (maraging) stainless steel.
Applications
Aerospace components
Injection molding equipment
Components in the petrochemical and nuclear industries
Hot Tags: 13-8 ph, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









