S31651 stainless steel bar has a wide range of applications in the chemical industry due to its excellent corrosion resistance. S31651 stainless steel bar is also a derivative of 18-8 austenitic stainless steel with 2 to 3% Mo added. S31651 stainless steel bar's molybdenum content gives the steel excellent corrosion resistance and allows it to be safely used in environments containing Cl -and other halogen ions.


Product Description
| Product name | S31651 stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
FAQ
Q1: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A1: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q2: Can I get your best price?
A2: Please leave your contact information for the best quotations, we will get back to you with the best solutions as soon as we can.
Q3. How do you control quality ?
A3: Mill Test Certification is supplied with shipment, Third Party Inspection is available.
Hot Tags: s31651 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









