S31703 stainless steel bar is an austenitic stainless steel based on molybdenum. It has greater resistance to chemical corrosion than conventional chromium-nickel austenitic stainless steels such as alloy 304. S31703 stainless steel bar is a low carbon grade or L grade and this grade has resistance to sensitisation during welding and during heat treatment. S31703 stainless steel bar is more resistant to corrosion from sulphuric acid solutions than conventional chromium-nickel stainless steels. Its corrosion resistance increases with the molybdenum content of the alloy. S31703 stainless steel bar is used in the manufacture of chemical equipment such as ships and chemical products where high corrosion resistance is required.


Product Description
| Product name | S31703 stainless steel bar |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN |
| Thickness | 0.12mm--3mm or customized |
| Width | 600mm--2000mm or customized |
| Surface Structure | 2B,BA,HL,BK,NO.1,NO.4,8K etc |
| Country of origin | China |
| Delivery time | 10-15 days after your deposit, or according the quantity |
| Customized | Acceptable |
FAQ
Q1: Do you have products in stock?
A1: Yes. We have stainless steel tubes in different sizes in stock. So do other accessories.
Q2: Do you have quality control?
A2: Yes, we have gained BV, SGS authentication.
Q2: how do you handle a complain?
A2: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Hot Tags: s31703 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









