1.4006 stainless steel coil also has good corrosion resistance and machinability. And because 1.4006 stainless steel coil has a large thermal conductivity, small expansion coefficient, good oxidation resistance and excellent stress corrosion resistance, 1.4006 stainless steel coil is mostly used in the manufacture of parts resistant to corrosion by the atmosphere, water vapour, water and oxidising acids.


Product Description
| Product Name | 1.4006 stainless steel coil |
| Length | As Customer Required |
| Width | 3mm-2500mm or as required |
| Thickness | 0.03mm-300mm or as required |
| Standard | AISI,ASTM,DIN,JIS,GB,JIS,SUS,EN,etc |
| Technique | Hot Rolled / Cold Rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.02mm |
| Application | mostly used in the manufacture of parts resistant to corrosion by the atmosphere, water vapour, water and oxidising acids |
| Export Package | Standard Export Seaworthy Package.Suit for all kinds of transport,or as required |
FAQ
Q1: What kind of equipment in your factory?
A1: Our factory have advanced hot rolled and cold rolling production equipment and testing equipment,it can ensure the quality,high efficiency.
Q2: What product information do I need to provide?
A2: Please kindly provide the grade, width, thickness, surface treatment requirement should you have and quantities you need to purchase.
Q3: May I have an inspection of your factory?
A3: Sure, You are always welcome.
Hot Tags: 1.4006 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









