1.4021 stainless steel coil belongs to the martensitic stainless steel, because after quenching it will occur hardening, so by choosing different composition and heat treatment conditions can get it a wide range of properties. 1.4021 stainless steel coil is widely used in industry and furniture decoration industry and food and medical industry, also used to make good comprehensive performance (corrosion resistance and formability) of equipment and machine parts.


Product Description
| Product Name | 1.4021 stainless steel coil |
| Length | as required |
| Width | 3mm-2500mm or as required |
| Thickness | 0.03mm-300mm or as required |
| Standard | AISI,ASTM,DIN,JIS,GB,JIS,SUS,EN,etc |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.02mm |
| Application | widely used in industry and furniture decoration industry and food and medical industry |
| MOQ | 1 ton , We can accept sample order. |
FAQ
Q1: Can we visit your factory?
A1: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Q2: What is your terms of payment ?
A2: Usually 30% deposit by TT in advance and balance against copy pf BL or L/C at sight.
Q3: What is the terms of packing?
A3: generally, we pack our goods in bundles or coils with rods or belts. We could also pack the goods as the customers' requirement.
Hot Tags: 1.4021 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









