1.4303 stainless steel coil has a higher content of nickel than 304, and its ageing and deep-drawing properties are more excellent than 304, making 1.4303 stainless steel coil suitable for a wide range of applications. 1.4303 stainless steel coil is suitable for the manufacture of mechanical equipment components, heat-resistant equipment components, low-temperature container components.


Product Description
| Product name | 1.4303 stainless steel coil |
| Thickness | 0.1mm-300mm or as required |
| Width | 3mm-2000mm or as required |
| Length | 2000mm-6000mm or as request |
| Standard | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS, etc |
| Technique | Hot rolled/Cold rolled |
| Delivery time | 7-15 Days |
| Payment terms | L/C,T/T |
| Application range | suitable for the manufacture of mechanical equipment components, heat-resistant equipment components, low-temperature container components |
| Note | We can producer other standard as the customers' requirement |
FAQ
Q1: How do you handle a complain?
A1: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Q2: Can we visit your factory?
A2: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Q3:Can I get your best price?
A3: Our goal is to provide you the best price with great quality assured in a long run. Please leave your contact information for the best quotations, we will get back to you with the best solutions as soon as we can.
Hot Tags: 1.4303 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









